Kıl Dönmesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Temmuz 2024

Kıl Dönmesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi İltihabı

Kıl dönmesi; kıl, tüy, elbise tozu gibi yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşur. Vücut bu yabancı maddeleri fark ettiğinde, etrafını zar ile kaplayarak kapsül oluşturur. Bu sayede yabancı maddeleri sınırlar ve kişinin şikâyet oluşmasını engeller. Bu nedenle hastalık, hasta tarafından kolayca fark edilmez. Ancak kapsül, sert oturma, seyahat etme, düşme veya bir yere sert çarpma gibi hareketler sonucunda hasar gördüğünde, vücut yabancı maddelerle karşı karşıya kalır. Dolayısıyla vücut, bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar. Ancak salgılanan bu sıvı yabancı maddeleri yok edemediği için akıntıya yol açar. Kılların cilt altına girmek için açtıkları yollar kapandığı için salgı doku içerisinde birikir ve bu bölgede iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan iltihap 2-4 gün içerisinde ilerleyerek artar, daha sonra ise şişlik meydana gelir. Normal şartlarda şikâyetlere neden olmayan kıl dönmesi, bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla birlikte dayanılmaz bir hale gelebilir.

Dikkat edilmediği takdirde kronikleşen kıl dönmesi, cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmanın yolu ise öncelikle kişisel hijyene özen göstermekten geçer. Son yıllarda yürütülen bazı çalışmalar, kıl dönmesinin doğuştan değil sonradan oluşan bir hastalık olduğunu göstermektedir. Daha çok saçlardan ve sırt bölgesinden dökülen serbest kıllardan dolayı bu rahatsızlık meydana gelir. İnsan kılının kenar kısımları çıkıntılıdır ve bir çam ağacına benzetilebilir. Kıllar tek yöne doğru hareket edebildiği için ucu deriye doğru hareket ettiğinde geri çıkamaz. Adeta bir matkap ucu gibi ilerleyerek deri altında kalır, yabancı cisim reaksiyonu geliştirerek şişlik meydana getirir. Şişliğin iltihaplı olmasından dolayı oluşan apse deriye açılarak rahatsızlığın kronikleşmesine ve kronik kıl dönmesine sebep olur.

Özellikle kuyruk sokumunda oluşan küçük şişlikler, kıl içeren veya içermeyen milimetrik delikler ve bu deliklerden gelen akıntı, irin veya kan iltihabın belirtileri arasında yer alır.

Kıl Dönmesi Türleri

Kıl dönmesi rahatsızlığı, kronik kıl dönmesi, apse veya tekrarlayan kıl dönmesi olmak üzere üç şekilde meydana gelir. Kıl yuvası ağzının, dökülen deri ve ölü hücreler veya hijyene özen gösterilmemesine bağlı tıkanması ve yuvada biriken kılların bakteriyel enfeksiyonu tetiklemesi ile deri altında oluşan apse, kıl dönmesinin kendini en sık gösterdiği şeklidir. Kuyruk sokumu bölgesinde şişlik, ağrı, kızarma ve aşırı duyarlılık oluşur. Genelde kişide ateş yükselir, kanda iltihabı gösteren hücrelerde artış olur. Kronik kıl dönmesi ise apsenin kendiliğinden boşalması ya da ameliyat ile boşaltılması ile apsenin tam olarak iyileşememesi sonucunda oluşur. Hastalar ağrısız, sürekli veya aralıklı akıntıdan şikâyet ederler. Kuyruk sokumunun muayenesi esnasında hafif duyarlılığa eşlik eden bir şişlik olur ve sertlik hissedilir. Bu bölgede kıllar, ince bir alet yardımı ile kıl yuvası ağzından tutularak çıkarılır. Kompleks kıl dönmesi hastalığında ise sık apse atakları tekrarlayan bir tablo oluşur. Bazı durumlarda herhangi bir şikâyet olmazken, kimi zaman ise kuyruk sokumu bölgesinin muayenesi sırasında kıl dönmesi saptanabilir.

Kıl Dönmesi İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apse oluşumu gözlenir gözlenmez tedavi edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Tespit edildiğinde ilgili bir cerrah tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı takdirde kendiliğinden boşalır fakat bu durumda doku hasarı ilerlemiş olur. Bu, tavsiye edilmeyen bir durumdur. Boşalma işlemine antibiyotik ile başlanır fakat antibiyotik tek başına yeterli olmamaktadır. Apse kendiliğinden veya cerrahi müdahale ile boşaltıldıktan sonra 1,5-2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilir. Aksi halde apse tekrarlar ve hastalık daha ileri bir seviyeye ulaşır.

Kıl Dönmesi İltihabından Korunma Yolları

Kıl dönmesi iltihabından korunmak için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

  • Kişisel hijyene dikkat etmek
  • Dar kıyafetler giymemek
  • Uzun süre oturmaktan kaçınmak
  • Fazla kilo almamaya özen göstermek
  • Saç ve vücut kıllarının dökülmesini önleyici tedbirler almak

Bu önlemler sayesinde kıl dönmesi iltihabından korunmak mümkün olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ülken

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Kıl dönmesi olan bölgede sürekli bir şişlik ve akıntı hissediyorum. Bu durumun iltihaplanmaya dönüştüğünü nasıl anlarım ve hangi aşamada bir doktora başvurmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ülken,

Kıl dönmesi olan bölgedeki şişlik ve akıntı, iltihaplanmanın belirtisi olabilir. Eğer bölgede kızarıklık, yoğun ağrı, ateş veya akıntının renginde ve kıvamında değişiklik fark ediyorsan, bu durum iltihaplanmaya işaret edebilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir doktora başvurman önemlidir. Doktor, durumu değerlendirip gerekli tedaviyi planlayacaktır. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kıl Türleri ve Özellikleri

Kıl Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Güncel

Göğüs Kılı Nasıl Alınır?

Göğüs Kılı Nasıl Alınır?

Güncel

Göbekte Kıl Dömesi Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Kıl Dömesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi