Göbekte Kıl Dömesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göbekte Kıl Dömesi Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Kıl Dönmesi, Göbek çukur helezonik yay gibi bir yapıdadır. Bazı kişilerin göbek çukuru daha derindir. Helezonik yapı daha da belirgindir. Etrafından dökülen deri döküntüleri, kıllar, elbise tozları ve tüyler göbek çukurunda toplanmaktadır. Karnın devamlı inip şişmesi çukur bölgesinde negatif bir basınç oluşturur. Yani küçük bir vakum şeklinde etrafında ne var ne yok içine çeker. Derin yere doğru ilerleyen bu yabancı maddelerin miktarı arttıkça nemden ve havasızlıktan mikrop üremeye başlar ve iltihaplanma olur. Eğer erken tedavi edilmez ise ilerler ve apse olur.

Göbekte Kıl Dönmesi Neden Olur?

Yaygın olarak bilinen veya tahmin edilenin tam aksine o bölgede bulunan kılların dönmesi neden değildir. Daha çok etrafından döküle bilen tüy kıl asıl sebeptir.
  • Aşırı Kıllı Olmak; Çok kıllı olan kişilerin karın bölgesinden dökülme daha çok olmaktadır. Bu nedenden dolayı çukura giren yabancı madde oranı da artar.
  • Hijyene Dikkat Etmemek; Göbek çukuru ile bölgenin temizlenmesi kıl dönmesi riskini azaltır.
  • Aşırı Kilo; Kilolu kişilerde göbek çukuru daha derin olduğundan dolayı için etraftan toz, kir toplama ihtimali oldukça yüksektir.
Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmelerinden oldukça farklıdır. Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmeleri ameliyat yöntemi ile tedavi edilebilirken göbekte oluşan kıl dönmesinin yüzde doksan dokuzu ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmektedir. Tabii ki de burada cerrahın izlediği yol ve yaklaşımı da önemli bir etkendir. Bazı cerrahlar hemen ameliyat şart derler. Oysaki bakım ve doğru yaklaşım ile yüzde doksan dokuzu ameliyata gerek duyulmadan iyileşmektedir.

Evinizde Kendi Kendinize Bakım Yapın

Ameliyat olmaya karar vermeden önce daha doğrusu doktor tarafından önerilse bile ameliyat olmadan önce şunlar yapılmalıdır. Bu yöntemler ile düzelme olmaz ise ancak o zaman ameliyat düşünülmelidir. Yukarıda da bahsedildiği üzere ana sorun göbek çukuruna yabancı bir maddenin dolmasıdır. Göbek çukuruna dolan bu yabancı maddelerin alınması yeterli olacaktır. Her banyo yaptığınızda ve hemen, hemen her gün pamuklu çubuk kullanarak göbek deliği içi olabildiğince temizlenmelidir. Her gün dikkatli bir şekilde biraz daha derini temizlemeye çalışın.

Kötü Koku veya İltihaplanma

Bölgede iltihaplanma ya da kötü koku var ise pamuklu çubuğun pamuklu tarafı betadin solüsyona batırılması gerekmektedir. Bu yöntem ile problem tamamen düzelinceye kadar her gün yapılmalıdır. Tekrar oluşumunun önüne geçebilmek için sonraki dönemde 2-3 banyoda bir uygulama tekrarlanmalıdır. Böylece bölgede tekrardan göbek çukurunda yabancı cisim birikmesine engel olursunuz. Bütün bunları kişi evde kendi kendine yapabilir ancak ağrı fazla olmakta ise sırt üstüne yatarak bir başkası tarafından da yapılabilir. Eğitim ya da tecrübe isteyen bir uygulama değildir. 3-4 hafta yaptığınız temizliğe rağmen hala düzelme yok ise artık düzelmeyeceği söylenerek bu durumda ameliyat yapılabilir.

Göbekte Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi oldukça seyrek ihtiyaç duyulan bir tedavi yöntemidir. Ameliyatta derin yerdeki yabancı maddelerin çıkarılması yeterli olacaktır. Göbek çukurunun tamamen alınması oldukça rahatsız edici bir görünüme neden olmaktadır. Karın bölgesinin tamamen düzelmesi durumunda kişi denize veya havuza girer iken girmesine engel olacak derecede rahatsız olmasına sebep olabilir. Önemsizmiş gibi dursa da göbeksiz karın estetik açıdan hiç de hoş değildir.

Göbekte Apse

Oldukça az görülür ve tek nedeni kıl dönmesidir. Tüm apseler gibi içeriğinin temizlenmesi ve boşaltılması yeterli olacaktır. Ağrı kısa zamanda geçer. Apse de iyileşme olduktan sonra bölge hijyenine özen gösterilmek tekrardan apse oluşumunu engeller.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kıl Temizleme Nasıl Yapılır?

Kıl Temizleme Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıl Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kıl Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dökücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kıl Dökücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kıl Türleri ve Özellikleri

Kıl Türleri ve Özellikleri